2016. április 23., szombat

Közösségi oldalak használata az iskolában




Nagyon megosztó véleményekkel találkozhatunk, hogy ha szóba kerülnek a különböző közösségi oldalak, abban a kontextusban, hogy hogyan tudjuk alkalmazni az oktatásban, sőt, egyáltalán, hogy alkalmazzuk-e az oktatásban. 
DE! Mint ahogy a beszúrt videókban is láthatjátok és hallhatjátok a mai világnak már szerves része a digitalizáció az élet minden területén. Ezért nem tehetjük meg, hogy az iskolából és az oktatásból teljesen kizárjuk, hiszen mi is nap mint nap használjuk, ha nem a munkához, akkor a saját magunk szórakoztatására. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy félre kell dobni a régi, jól bevált módszereket (szerintem sokan az idősebb oktatók közül azért is tiltakoznak a változások ellen, mert nem érik miért kellene beintegrálni az internet világát, ha eddig is jól megvoltak nélküle). Én személy szerint jónak tartom ha alkalmazkodni a haladó világhoz, mindamellett pedig megtartjuk a korábbi rendszerek bevált eszközeit. 

Ha valakit nem győztek volna meg a videók, nézzük meg pár szóban, hogy miért is jó, ha jelen van az iskolában a 'social media': Nagyon fontos eszköze a kapcsolattartásnak (el kell fogadnunk, hogy a társas érintkezés átalakult a 10 évvel ezelőttihez képest), a gyerekek sokkal több társas interakciót mutatnak az interneten keresztül, mint a személyes találkozások alkalmával, ezért nekünk is alkalmazkodnunk kell ehhez, és lehetővé tenni számukra, hogy elérhessenek minket, (vagy egymást, de azt úgyis megoldják) ha szükség van ránk.*Jó az is, ha van egy online felülete is a közösségünknek, mert átlátható, könnyen koordinálható, gyorsan meg lehet mindent beszélni (digitális osztályterem, FB csoport). A csoportokban az azonos érdeklődésűek jól körüljárhatják a témát, amely érdekli őket, és az egymással megosztott tartalmak által bővítik a saját ismereteiket.

Vegyünk egy példát, hogy kézzel foghatóbb legyen:
Olasz óra; a 'Munka világa' az aktuális témánk. A diákok feladatba kapják, hogy kis csoportokban hozzanak létre ügynökségeket (2-3 fős csapatok) megadott szempontok szerint, és hirdessenek kitalált állásokat. A tanár lesz az álláskereső, aki böngészik a hirdetések között. Ennek a feladatnak a megoldására nagyon is alkalmas bármelyik közösségi oldal, hiszen tud közös fórumként működni. Egyrészt oda tudják posztolni az elkészített feladatokat, melyeket én rögtön látok, le tudom ellenőrizni, ha van valami probléma, azonnali visszajelzést tudok adni. Nem kizárólagosan csak a feladatok leadására lehet használni a létrehozott virtuális osztálytermet; megoszthatnak egymással tippeket, úgy gondolom ez mindenki fantáziáját megmozgatja, és beindul az ötletgyár, ami fantasztikus produktumokhoz vezet, és közben még szórakoztak is, és nem kellett kiszakadniuk a megszokott közegükből.



*Természetesen a tanárnak is meg kell találni az aranyközéputat a munkája és a magánélete között, és el kell gondolkodni azon, hogy jó-e, ha a gyerek az életének minden mozzanatáról (amelyeket megoszt a közösségi oldalakon) tudomást szereznek. Ilyen esetekben javasoltak bizonyos korlátozó beállítások (az osztály/ a kiválasztott személyek csak bizonyos tartalmakat lássank). Vagy akinek nem okoz fáradságot, az létrehozhat egy olyan profilt, amely elkülönül a személyes dolgoktól, és csak munkahelyi célokból használja.


A videókat itt találod:
https://www.youtube.com/watch?v=fQ3j6zf9Xms
https://www.youtube.com/watch?v=nA1Aqp0sPQo

2016. április 16., szombat

Mérés-értékelés

Nagyon sok programot ismerünk arra az esetre, ha le szeretnénk ellenőrizni, hogy diákjainknak milyen szinten sikerült elsajátítaniuk a tananyagot. Erre csak pár példát mondanék:
  • Redmenta
  • Quizlet Live
  • Socrative
Hogy gyakorlatban is lássátok miről is van itt szó, irány Socrative oldala! Itt találtok egy rövidke kérdéssort az olasz filmezés történetéről (ezt írjátok a megfelelő helyre: MEPH8)
Have fun! ;)

Ha már témánál vagyunk, akkor kitaláltam egy feladatot a következő olasz kultúra órára:

Hozz létre egy idővonalat, s ábrázold rajta az olasz filmtörténet legfontosabb momentumait! 
(Az idővonal nem csak dátumokat és filmcímeket, valamint rendezőket tartalmazhat; minden általad fontosnak tartott adatot említs meg!)

A feladat megoldásához segítségül elkészítettem egy értékelő táblázatot, amit ITT értek el.

2016. április 1., péntek

Google Docs

A Google 2012 tavaszán mutatta be a Google Drive szolgáltatást, mely fájlok tárolását, szinkronizálását és szerkesztését teszi lehetővé. A felhasználók számára 15 GB tárhelyet tettek lehetővé, melyet a Drive, a Gmail és a Google Fotók együtt használnak, sőt ez a tárhely bővíthető is, akár 100 GB-ig (ha Chromebookot vásárolsz, akkor 2 évig ingyen is hozzájuthatsz!).
A Drive alkalmazásai segítségével megkönnyíthetjük a munkánkat. Nemcsak egy szép, átlátható, könnyen kezelhető felületet kapunk, hanem lehetőséget arra is, hogy több eszközről hozzáférjünk a szerkesztés alatt álló vagy elkészült munkákhoz (letölthető okostelefonra, táblagépre). Használhatjuk offline is, melyet egy kattintás tesz lehetővé számunkra a beállításokban, így ha nem vagyunk internet közelben, akkor is hozzáférünk az anyagainkhoz.
A legnagyobb csodája ezen alkalmazásoknak, hogy a beállításokban megadhatjuk, hogy kivel szeretnénk megosztani, kinek engedjük meg, hogy részt vegyen a szerkesztésben, illetve eldönthetjük, hogy letölthetik-e avagy nem az alkotásunkat.
A leggyakrabban használt alkalmazások közé tartozik a Dokumentumok, a Táblázatok, a Diák (melyekkel prezentációkat készíthetünk), az Űrlapokkal gyorsan összeállíthatunk egy névsort, vagy elvégezhetünk egy felmérést, mindössze pár kattintással. Számos más lehetőséget nyújtanak még a Drive alkalmazások, melyeket százával találjuk a Chrome webáruházában, és egy kattintással le is tölthetjük, egy másikkal pedig telepíthetjük a saját eszközünkre.
Vessünk egy alaposabb pillantást a Google Docs-ra! A többi Google alkalmazáshoz hasonlóan ez is bárhonnan bármikor elérhető, szerkesztéséhez internetre is szükségünk van. Ugyanúgy működik, mint egy Word szövegszerkesztő (még jobb: konvertálható Word-be és ugyanígy működik a másik irányba is), több száz betűtípus közül választhatunk, be tudunk illeszteni linket, képeket... Nem kell aggódni, hogy eltűnnek a betápláltak, mert a program automatikusan menti magát. Hatékonyan dolgozhatunk együtt csapatban, mindenki akinek hozzáférése van, egyszerre dolgozhat a dokumentumon. Nyomon lehet követni, hogy ki, hol, milyen módosítást végzett, sőt még chat-elésre is lehetőségünk van az alkalmazáson belül.
A fent említett tulajdonságoknak köszönhetőn ezek a programok szuperül felhasználhatóak az oktatásban is. A közös felület lehetővé teszi, hogy folyamatosan ellenőrzés alatt tartsuk mit csinálnak a diákok, ráadásul sokkal áttekinthetőbb, egyértelműbben, könnyebben javítható. Nem kell a papírokra vigyázni (környezetbarát is: óvjuk a fákat!), időt lehet megspórolni a begyűjtéssel és kiosztással. Ha valaki nem készíti el határidőn belül, könnyen tudomást szerezhetünk róla, hiszen látszik a leadás időpontja. Ezek az apránként megtakarított percek pedig igen fontosak lehetnek ebben a rohanó világban.